Meta açıklama Uzunluğu

Meta açıklama nedir?

Meta açıklaması bir yazının veya sayfanın kısa bir tanıtım  metindir. Google’ın arama sonuçlarında sayfanızın başlığının hemen altında gösterilir. İyi bir meta açıklama, sayfanın ne hakkında olduğunu özetler ve insanları sayfanızı ziyaret etmeye tetikler. Meta açıklama alanını Yoast meta kutusunun pasaj düzenleyicide bulabilirsiniz.

Uzunluk açıklama açıklaması denetimi ne işe yarıyor?

Bu kontrol, meta açıklamanızın uzunluğunu ölçer. Çok kısa (120 karakterden az) veya çok uzun (156 karakterden fazla) olup olmadığını kontrol eder.

Meta açıklamanızın uzunluğu SEO için neden önemlidir?

Google bazen arama sonuçlarında yayınlarınızın başlığının altındaki meta açıklamayı görüntüler. Bu küçük kopya parçası, insanları arama sonuçlarında sayfanızı tıklamaya ikna edebilir. Sayfanız arama sonuçlarında çok tıklanırsa, Google’a sitenizin hangi kişilerin - belirli bir sorguyla - aradıklarını, sayfanızın sıralamasını yükseltebileceklerini sağladığının bir göstergesidir.

Maalesef, Google’ın arama sonuçlarında ne göstereceğini tam olarak kontrol edemiyoruz. Bazen meta açıklamasını göstermeye karar verir, bazen de kopyanızın bazı cümlelerini alır. Bununla birlikte, bir meta açıklama yazmanızı öneririz. Hala rakiplerinizi değil, sayfanızı ziyaret etmeye ikna etmek için hala en iyi şansınız!

Google’daki arama sonuçlarını kontrol ederseniz, çoğunlukla 120 ila 156 karakterlik meta açıklamaları olan pasajları görürsünüz. Bazen Google daha uzun meta açıklamaları gösterir. Ancak bunun ne zaman olacağını tahmin edemeyiz. Bu nedenle, meta açıklamanızı 120 ile 156 karakter arasında tutmanızı öneririz. Bu durumda, Google yazdığınız meta açıklamanızı göstermeye karar verirse, tam olarak gösterilir.

Meta açıklamalarınızı nasıl geliştirirsiniz?

İyi bir meta açıklama, insanları sayfanızın sorgularında en iyi sonucu sunduğuna ikna eder. Bu, sayfanızın arama sonuçlarında gösterileceği sırada insanların aradıklarını öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir. Onların nedir Arama amacı ? Bir sorunun cevabını mı arıyorlar? Ardından hangi soruları cevaplayacağınızı ve neden sizin için en uygun olduğunu yazın. Bir ürün mü arıyorlar? Ürününüzün öne çıkmasını neyin sağladığını ve neden mağazanızdan en iyi satın alabileceklerini yazın. Kısa ve ikna edici olun! Harika meta açıklamaları nasıl yazacağınızı buradan okuyun !

 

Bir meta tanımlamanın ideal uzunluğu

Yoast SEO eklentisinde, meta açıklamanızın uzunluğu hakkında size geri bildirimde bulunuyoruz. Bu yazıda, genel olarak meta açıklamaları ve ideal bir meta açıklama uzunluğu hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Dallayalım!

Meta açıklama nedir?

Bir meta açıklamasının uzunluğu hakkında ayrıntıya girmeden önce, önce bir meta açıklamanın ne olduğunu keşfedelim. Bir arama motorunda bir şey ararsanız, arama motoru size arama sonuçlarının bir listesini sunar. Bu arama sonuçları genellikle üç öğeden oluşur:

 • bir başlık (mavi renkte)
 • bir URL (yeşil)
 • bir meta açıklama (siyah)

 

Meta açıklama temelde sayfanın ne hakkında olduğunu ve arama sonuçlarında gösterilen tanımıdır.

Meta açıklamaları neden önemlidir?

Meta açıklamaları iki nedenden dolayı önemlidir:

 1. tıklama oranınızı artırmak için  ;
 2. Google’daki sıralamanızı artırmak için  .

Arama sonucunuz diğer arama sonuçlarından sıyrılıyorsa, insanların sonucunuzu tıklama şansı artar. Bu daha fazla trafiğe yol açacaktır. Daha fazla kişi sonucunuzu tıkladığında, Google, sayfanızı diğerlerinin üstünde tercih ettiğini fark edecektir. Böylece, uzun vadede iyi bir meta açıklama sıralamanızı geliştirebilir.

Bir meta tanımlamanın ideal uzunluğu

Bir meta açıklama 155 karaktere kadar olabilir - ve bazen daha da fazlası. Ancak, burada 'doğru sayıda karakter yoktur' çünkü açıklamanız, Google’ın arama sonucunuza ne eklediğine bağlı olarak kısa kesilebilir. Örneğin Google, bir makaleye tarih ekleyerek karakter sayısını azaltabilir. Bazen Google, bir snippet'in metnini oluşturur, bu nedenle meta açıklamanızı geçersiz kılar.

Ayrıca, Google her gün ve sonra meta tanımlamanın maksimum uzunluğunu değiştirir . Bir süre önce, Google uzun meta açıklamaları ile arama sonuçlarını gösterdi (yaklaşık 320 karakter). Birkaç ay sonra tekrar kısa meta açıklamalarına döndüler. Öyleyse Google’la ilgili haberlere göz atın. Bizim kontrol edin blog , size önemli değişime devam edeceğiz.

 Meta açıklama uzunluğu değerlendirmesiyle ilgili açıklamada Yoast SEO’daki bu kontrol hakkında daha fazla bilgi edinin .

Meta açıklamanızı nasıl geliştirirsiniz

Yoast SEO eklentisinde meta açıklamanızın uzunluğu için turuncu veya kırmızı bir mermi alırsanız, meta açıklamanız çok kısa veya çok uzun olabilir. Hatta eksik olabilir. Meta açıklamanızı nasıl geliştireceğiniz konusunda size birkaç temel ipucu vereceğiz.

 1. Her zaman bir meta açıklama yazın.
  Bunu yeterince vurgulayamayız:  bir meta açıklama yazmayı unutmayın! Meta açıklamanız, sayfanızın davetiyesidir. İnsanların bağlantınızı tıklamaya davet edildiklerinden emin olun.
 2. Boşluk kullandığınızdan emin olun
  Meta açıklamanız 155 karaktere kadar olabilir, bu nedenle insanları bağlantınızı tıklamaya ikna etmek için boşluk kullanın. Örneğin Google bir tarih eklemeye karar verdiğinde açıklamanızın kısa kesilebileceğini unutmayın. Veya Google, sonuçlarda gösterilecek metni seçer. Bu nedenle, meta açıklamanızın arama sonuçlarında her seferinde nasıl göründüğünü kontrol edin.
 3. Harekete
  geçmesini sağlayın İnsanları ikna etmeye çalışın. Aktif bir sese yazın ve net bir harekete geçirme ifadesi ekleyin. Şunun gibi bir şey yazın: 'Merhaba, yeni ve böyle bir ürünümüz var ve bunu istediğiniz gibi. Daha fazlasını bul!' Gibi davetler Daha fazla bilgi edinin, Şimdi edinin ve ücretsiz olarak deneyin .
 4. Sayfanın içeriğiyle eşleştiğinden emin olun
  Google, ziyaretçiyi tıklamayı kandırmaya çalışan meta açıklamaları bulacaktır ve hatta bunu yapan siteyi cezalandırabilir. Ancak bunun dışında yanıltıcı açıklamalar muhtemelen hemen çıkma oranını artıracak ve bu nedenle tek başına kötü bir fikir. Meta açıklamanın sayfadaki içerikle eşleşmesini istiyorsunuz.
 5. Benzersiz olduğundan emin olun
  Meta açıklamanız diğer sayfalardakilerle aynıysa, Google'daki kullanıcı deneyimi engellenir. Sayfa başlıkları değişiklik gösterse de, tüm açıklamalar aynı olduğundan tüm sayfalar aynı görünecek. Bu nedenle, sitenizin her sayfası için benzersiz bir meta açıklama yazdığınızdan emin olun.