Anahtar Kelime Uzunluğu

Anahtar sözcük ya da kelime grubu uzunluğu değerlendirmesi ne işe yarıyor?

Anahtar sözcük değerlendirmesi, odaklanılan anahtar sözcük mevcut olup olmadığını ve çok uzun olup olmadığını kontrol eder . Temel bir makalede (örneğin, “kadın giyim”) oldukça kısa bir anahtar sözcük veya daha spesifik bir içerikte (örneğin, “Avrupa ülkelerinde kadın giyim”) uzun bir anahtar sözcük hedeflemeyi deneyebilirsiniz. Bir anahtar sözcük için optimum uzunluk 4 kelime kadardır. Bu en fazla 6 kelime kadar olmalıdır.

Anahtar kelime uzunluğu SEO için neden önemlidir?

Aslında anahtar sözcük ya da kelime gurubunuz tek kelime değil de biraz daha uzun olursa bu rekabet için faydanızadır çünkü makaleniz daha spesifik bir konu üzerine olur ve rakip sayınız azalır. Örneğin üstteki örnekteki gibi "kadın giyim" üzerinde çalışırsanız bu konuda daha fazla rakip sayfa olacağından seo konusunda geride kalabilirsiniz. Yine üstteki örnekteki gibi "Avrupa ülkelerinde kadın giyim" gibi daha uzun bir odak anahtar kelime grubu seçerseniz rekabet daha düşük olacağı için seo olarak daha iyi durumda olur ve daha yüksekte çıkarsınız. Ama daha önce de dediğimiz gibi bu kelime gurubu daha az arandığı için ptansiyel okuyucu sayınız da düşecektir. Ayrıca bu anahtar kelime grubunu 6 kelimeden fazla ayarlarsanız bu potansiyel kullanıcı sayısı çok daha fazla düşecek ve seo açısından başarısız olacaksınız. 

 

 

Odak anahtar kelimelerinizi geliştirmek ister misiniz?

Anahtar kelime stratejinizde , ne için sıralamak istediğinizi ve bu sıralamaya nasıl ulaşmak istediğinizi tanımlamanız gerekir. Neye göre sıralamak istediğinizi ve hangi terimler, ifadeler ve kavramların bununla ilgili olduğunu öğrenin. İnsanların sunduğunuz ürünü veya hizmeti tanımlamak için ne kullandıklarını öğrenin. Her şeyi kapsayan bir köşe taşı makalesiyle üst düzey bir anahtar kelimeyi hedefleyebilirsiniz. Bu stratejiiyi oluşturmak size kalıyor.